Skip to content

90 Rose Terr

Newark, NJ 07108

Built 1905

Last Sale Date
Dec 28, 2015

Property Information

Block2626
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,162
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,200
17%
Improvement Value:$140,400
83%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,412+2.0%
2024$6,285-0.2%
2023$6,296-1.7%
2022$6,407+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$133,750
DeedBook 12356, Page 1129

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 12255, Page 2995

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12051, Page 9775

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 12005, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1905