Skip to content

747-757 S 13th

Newark, NJ 07103

Church/Charitable

Last Sale Price
$48,550
Last Sale Date
Mar 5, 1996

Property Information

Block2633
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
17%
Improvement Value:$878,200
83%
Total Assessment$1,058,200

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$5,713+5.7%
1997$5,403+1.3%
1996$5,335+0.2%
1995$5,323+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$48,550

To:

Sq Ft864DeedBook 5409, Page 698