Skip to content

783 S 18th St

Newark, NJ 07103

Built 1920

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block2638
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,807
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
9%
Improvement Value:$305,900
91%
Total Assessment$337,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,835+2.0%
2024$12,582-0.2%
2023$12,602+57.9%
2022$7,980-20.6%
Property History
Sales12

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft3,807DeedBook 20201, Page 23307

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft3,807DeedBook 20160, Page 41229

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft3,807DeedBook 20160, Page 41192Recorded5/13/2016

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12290, Page 7495

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 12234, Page 1002

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 12190, Page 6489

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12024, Page 1580

Property Sale

Sale
$336,000
DeedBook 6357, Page 330

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5926, Page 105

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5533, Page 455

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5533, Page 455

Property Sale

Sale
$3,755
DeedBook 4856, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1920