Skip to content

176 Littleton AveNewark, NJ 07103

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$689,900
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block263
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,565
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
6%
Improvement Value:$400,800
94%
Total Assessment$427,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$982-1.7%
2022$999+1.0%
2021$989+1.8%
2020$971+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$689,900

To:

Sq Ft3,565DeedBook 20220, Page 67788

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 44012Recorded5/21/2018