Skip to content

269 South Orange Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block263
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,600
92%
Improvement Value:$6,700
8%
Total Assessment$79,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,016+2.0%
2024$2,956-0.2%
2023$2,961-1.7%
2022$3,013+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

DeedBook 20211, Page 25119