Skip to content

517 Avon Ave

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jul 10, 2013

Property Information

Block2640
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
29%
Improvement Value:$94,700
71%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,088+2.0%
2024$4,988-0.2%
2023$4,996-1.7%
2022$5,084+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

DeedBook 12445, Page 1559

Property Sale

Sale
$20,943
DeedBook 6360, Page 560

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4886, Page 994