Skip to content

721 Springfield Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 15, 2009

Property Information

Block2640
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
33%
Improvement Value:$134,000
67%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+2.0%
2024$7,456-0.2%
2023$7,468-7.4%
2022$8,067+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 12222, Page 8771

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 6344, Page 415

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 5868, Page 567

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5560, Page 59