Skip to content

821 S 19th St

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block2642
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,931
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
6%
Improvement Value:$188,700
94%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606-24.2%
2024$10,036+219.6%
2023$3,140-1.7%
2022$3,196+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,931DeedBook 20220, Page 39426

Property Sale

Sale
$63,636

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 20170, Page 69502Recorded8/8/2017

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 12425, Page 8145

Property Built

Built

Year Built: 1910