Skip to content

492-494 Avon Ave

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Sep 28, 1987

Property Information

Block2642
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class10
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,700
32%
Improvement Value:$181,300
68%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,192+2.0%
2024$9,991-0.2%
2023$10,007-12.2%
2022$11,400-21.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

DeedBook 4994, Page 634