Skip to content

818-820 S 19th St

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block2643
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5 SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,616
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
7%
Improvement Value:$191,300
93%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+2.0%
2024$7,669-0.2%
2023$7,681-1.7%
2022$7,817+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1907