Skip to content

442-444 Avon AveNewark, NJ 07108

Church/Charitable

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Nov 2, 2017

Property Information

Block2645
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage879
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
30%
Improvement Value:$203,000
70%
Total Assessment$289,700

Sale
$80,000

To:

Sq Ft879DeedBook 20171, Page 4474