Skip to content

805 S 15th St

Newark, NJ 07108

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2010

Property Information

Block2646
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,518
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
9%
Improvement Value:$112,700
91%
Total Assessment$124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,716+2.0%
2024$4,623-0.2%
2023$4,630-1.7%
2022$4,712+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905