Skip to content

887 S 16th St

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block3012
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,912
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
8%
Improvement Value:$130,200
92%
Total Assessment$141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+2.0%
2024$5,275-0.2%
2023$5,284-1.7%
2022$5,377+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft2,499DeedBook 20190, Page 86625Recorded9/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 1910