Skip to content

31 Shanley Ave

Newark, NJ 07108

Built 1926

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 4, 2003

Property Information

Block2652
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,928
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,200
7%
Improvement Value:$194,800
93%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+2.0%
2024$7,829-0.2%
2023$7,841-1.7%
2022$7,980+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft4,928DeedBook 6002, Page 788

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 4650, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1926