Skip to content

11 Baldwin Ave

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block2653
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,196
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,300
7%
Improvement Value:$171,200
93%
Total Assessment$184,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,017+2.0%
2024$6,878-0.2%
2023$6,889-1.7%
2022$7,011+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft5,196DeedBook 20240, Page 17632

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft3,216DeedBook 20190, Page 22726Recorded3/12/2019

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5616, Page 745

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5138, Page 126

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 4935, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1900