Skip to content

21-23 Treacy Ave

Newark, NJ 07108

Built 1918

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Mar 5, 2014

Property Information

Block2654
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,024
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
5%
Improvement Value:$284,100
95%
Total Assessment$299,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,375+2.0%
2024$11,150-0.2%
2023$11,168-1.7%
2022$11,366+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft6,024DeedBook 12486, Page 4148

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6298, Page 445

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6216, Page 479

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5734, Page 23

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4574, Page 1053

Property Built

Built

Year Built: 1918