Skip to content

232 Avon Ave

Newark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block2656
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,288
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
5%
Improvement Value:$213,900
95%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,564+2.0%
2024$8,395-0.2%
2023$8,409-1.7%
2022$8,558+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft4,288DeedBook 20250, Page 34180

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,718DeedBook 20190, Page 10304Recorded2/4/2019

Property Sale

Sale
$152,100

From:

To:

Sq Ft2,718DeedBook 20170, Page 44476Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$493,000
DeedBook 12054, Page 8691

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6190, Page 101

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6093, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 5819, Page 402

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5087, Page 871