Skip to content

51-61 Chadwick Ave

Newark, NJ 07108

Public Property

Last Sale Price
$739,968
Last Sale Date
Nov 5, 1993

Property Information

Block2657
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
4%
Improvement Value:$542,600
96%
Total Assessment$563,600

Sale
$739,968

To:

DeedBook 5285, Page 107