Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
403 S 11th St
Newark, NJ 07103
Last Sale Date
Oct 1, 2003
Property Information
Block265
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$32,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$32,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2005 | $432 | +8.2% |
| 2004 | $399 | +0.0% |
| 2003 | $399 | -86.6% |
| 2002 | $2,985 | +1.4% |
Property History
No events match the selected filters.