Skip to content

392-394 South Orange Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 2, 2007

Property Information

Block265
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
22%
Improvement Value:$213,300
78%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,394+2.0%
2024$10,189-0.2%
2023$10,205-13.6%
2022$11,818+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 12097, Page 9868

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4771, Page 697