Skip to content

169-171 Jelliff Ave

Newark, NJ 07108

Industrial

Last Sale Price
$12,000,000
Last Sale Date
Apr 18, 2025

Property Information

Block2662
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
7%
Improvement Value:$311,700
93%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,679+2.0%
2024$12,429-0.2%
2023$12,449-13.9%
2022$14,463+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$12,000,000

To:

DeedBook 20250, Page 28997

Property Sale

SaleMulti
$18,500
DeedBook 4589, Page 804