Skip to content

54-58 Clifton St

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$4,456,000
Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block2762
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,500
29%
Improvement Value:$229,000
71%
Total Assessment$323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,303+2.0%
2024$12,060-0.2%
2023$12,079-1.7%
2022$12,293+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,456,000

To:

DeedBook 20250, Page 17371