Skip to content

172-178 Jelliff Ave

Newark, NJ 07108

Industrial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block2663
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,500
23%
Improvement Value:$72,200
77%
Total Assessment$93,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,563+2.0%
2024$3,493-0.2%
2023$3,499-1.7%
2022$3,561+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

DeedBook 20240, Page 12216

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 20220, Page 30641Recorded3/25/2022

Property Sale

SaleMulti
$335,000
DeedBook 12257, Page 9588