Skip to content

160 Jelliff Ave

Newark, NJ 07108

Industrial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block2663
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
14%
Improvement Value:$182,300
86%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,093+2.0%
2024$7,933-0.2%
2023$7,946-1.7%
2022$8,086+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

DeedBook 20240, Page 12216

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12257, Page 9588