Skip to content

41 Hillside Ave

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 15, 2005

Property Information

Block2666
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,864
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,900
13%
Improvement Value:$167,300
87%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,309+2.0%
2024$7,165-0.2%
2023$7,177-1.7%
2022$7,304+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft3,864DeedBook 6273, Page 260

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 4988, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1900