Skip to content

732 S 12th St

Newark, NJ 07103

Built 1907

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Dec 9, 2008

Property Information

Block2631
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,888
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,300
21%
Improvement Value:$114,200
79%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,495+2.0%
2024$5,387-0.2%
2023$5,396-1.7%
2022$5,491+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$248,000

To:

Sq Ft3,888DeedBook 12171, Page 4347

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 12143, Page 8107

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6135, Page 375

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 4845, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1907