Skip to content

79-81 Milford Ave

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 22, 2023

Property Information

Block2673
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
18%
Improvement Value:$116,600
82%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,408+2.0%
2024$5,301+10.2%
2023$4,810-1.9%
2022$4,904+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,944DeedBook 20230, Page 12357

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5394, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1910