Skip to content

47-53 Milford Ave

Newark, NJ 07108

Apartment

Last Sale Price
$3,150,000
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block2673
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
23%
Improvement Value:$1,250,000
77%
Total Assessment$1,630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,989+2.0%
2024$60,766+50.3%
2023$40,439-1.7%
2022$41,154+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$3,150,000

To:

DeedBook 20230, Page 72680

Property Sale

Sale
$2,450,000
DeedBook 20210, Page 40051Recorded3/31/2021

Property Sale

SaleMulti
$1,450,000
DeedBook 12201, Page 8744

Property Sale

SaleMulti
$570,000
DeedBook 5997, Page 716

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 4896, Page 365