Skip to content

611 Hunterdon St

Newark, NJ 07102

Built 2017

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block2685
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,888
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
8%
Improvement Value:$247,200
92%
Total Assessment$269,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,249+2.0%
2024$10,047+1106.6%
2023$833-1.7%
2022$847+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,900

To:

Sq Ft3,888DeedBook 20170, Page 70756

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 4846, Page 420