Skip to content

614 Bergen St

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block2685
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,818
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,100
8%
Improvement Value:$201,900
92%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,329+2.0%
2024$8,164+45.6%
2023$5,608-1.7%
2022$5,708+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft3,818DeedBook 20210, Page 79767

Property Sale

Sale
$130,372

From:

To:

Sq Ft2,428DeedBook 20200, Page 62139Recorded7/8/2020

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5945, Page 927

Property Built

Built

Year Built: 1907