Skip to content

472-486 Clinton AveNewark, NJ 07108

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2009

Property Information

Block2688
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$655,600
3%
Improvement Value:$18,385,700
97%
Total Assessment$19,041,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$2,066+4.4%
2009$1,980+0.0%
2008$1,980+8.3%
2007$1,829-63.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6008, Page 301