Skip to content

134 Milford AveNewark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block2697
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,482
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
13%
Improvement Value:$127,800
87%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583+2.0%
2024$5,473-0.2%
2023$5,482-1.7%
2022$5,578+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft2,482DeedBook 20240, Page 2970

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft2,481DeedBook 20170, Page 8572Recorded1/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900