Skip to content

130 Milford AveNewark, NJ 07108

Built 1902

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Feb 19, 2025

Property Information

Block2697
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,600
7%
Improvement Value:$259,800
93%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,626+2.0%
2024$10,416+41.9%
2023$7,341-1.7%
2022$7,471+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$680,000

To:

DeedBook 20250, Page 16151

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft3,537DeedBook 20220, Page 30871Recorded3/28/2022

Property Sale

Sale
$315,000

To:

DeedBook 12047, Page 5291

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 6176, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1902