Skip to content

204 Hillside Ave

Newark, NJ 07108

Built 1920

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block2700
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class47
Description3SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,148
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
12%
Improvement Value:$167,600
88%
Total Assessment$191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279-51.9%
2024$15,132+111.7%
2023$7,147-1.7%
2022$7,273+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft5,148DeedBook 20211, Page 51193

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft3,432DeedBook 20211, Page 43264Recorded12/3/2021

Property Sale

Sale
$250,255
DeedBook 6253, Page 816

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5838, Page 824

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5834, Page 768

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5736, Page 436

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 5376, Page 384

Property Sale

Sale
$1,718
DeedBook 5321, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1920