Skip to content

168-170 Hillside Ave

Newark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 7, 2012

Property Information

Block2700
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,252
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
10%
Improvement Value:$245,500
90%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,375+2.0%
2024$10,170-0.2%
2023$10,186-1.7%
2022$10,366+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft5,252DeedBook 12385, Page 8263

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 12041, Page 2124

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 6039, Page 125

Property Sale

Sale
$60,781
DeedBook 5955, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$5,400
DeedBook 4730, Page 65