Skip to content

723 Bergen St

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block2708
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,347
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,100
10%
Improvement Value:$163,600
90%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,948+2.0%
2024$6,811-0.2%
2023$6,822-1.7%
2022$6,943+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft2,346DeedBook 20210, Page 48124Recorded4/19/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,346DeedBook 20170, Page 56680Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$69,900

From:

To:

Sq Ft2,346DeedBook 20160, Page 64204Recorded7/29/2016

Property Sale

Sale
$35,250
DeedBook 12270, Page 6478

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6329, Page 5

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 6247, Page 284

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5953, Page 400

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5921, Page 751

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 4686, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1900