Skip to content

220 Chadwick Ave

Newark, NJ 07108

Built 2007

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 9, 2019

Property Information

Block2708
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
9%
Improvement Value:$205,800
91%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,625+2.0%
2024$8,455-0.2%
2023$8,469-1.7%
2022$8,618+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft4,130DeedBook 20190, Page 5996

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,424DeedBook 12484, Page 939Recorded2/27/2014

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 12059, Page 9086

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$2,200
DeedBook 4695, Page 1