Skip to content

296-298 S 7th StNewark, NJ 07107

Public Property

Last Sale Price
$29
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block270
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class10
Description2.5SF2CBAG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$34,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$5,821+5.0%
2015$5,543+10.4%
2014$5,023+3.7%
2013$4,842+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$18,500
DeedBook 5084, Page 173