Skip to content

297-319 Badger AveNewark, NJ 07108

Industrial

Last Sale Price
$1,010,000
Last Sale Date
May 22, 2015

Property Information

Block2715
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,000
39%
Improvement Value:$404,300
61%
Total Assessment$658,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,035+2.0%
2024$24,541-0.2%
2023$24,581-1.7%
2022$25,015+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,010,000

To:

DeedBook 12557, Page 3571

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5662, Page 115