Skip to content

333-335 Badger AveNewark, NJ 07108

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block2715
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$3,155+3.7%
2013$3,042+4.7%
2012$2,907+16.1%
2011$2,503+5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,380
DeedBook 5445, Page 500