Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
203-205 Johnson AveNewark, NJ 07108
Last Sale Date
Jan 31, 2001
Property Information
Block2723
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105
Building Details
Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,301
Acreage0.15
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$76,500
8%
Improvement Value:$826,600
92%
Total Assessment$903,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2007 | $14,812 | +1.8% |
| 2006 | $14,554 | +4.6% |
| 2005 | $13,910 | +111.2% |
| 2004 | $6,587 | +0.0% |
Property History
No events match the selected filters.