Skip to content

34 West Runyon Stereet

Newark, NJ 07108

Public Property

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 13, 2003

Property Information

Block2723
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description3SF4UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$20,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$3,089+0.7%
2004$3,068+0.0%
2003$3,068+0.3%
2002$3,059+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

DeedBook 5954, Page 35

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4539, Page 884