Skip to content

290-310 Elizabeth Ave

Newark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jun 3, 1998

Property Information

Block2725.01
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,301
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,300
14%
Improvement Value:$637,900
86%
Total Assessment$743,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,264+2.0%
2024$27,707-0.2%
2023$27,751-14.7%
2022$32,520+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,301DeedBook 5557, Page 243

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4718, Page 208