Skip to content

225-227 Milford Ave

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block2726
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,600
23%
Improvement Value:$525,600
77%
Total Assessment$682,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,944+2.0%
2024$25,432-0.2%
2023$25,473-13.5%
2022$29,450-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

DeedBook 20240, Page 18824

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 12027, Page 1961