Skip to content

289-297 Elizabeth Ave

Newark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2014

Property Information

Block2725
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,900
55%
Improvement Value:$193,000
45%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,273+2.0%
2024$15,952-0.2%
2023$15,978-1.7%
2022$16,260+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5815, Page 227

Property Sale

Sale
$45,800
DeedBook 5119, Page 248

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4949, Page 536