Skip to content

273-287 Sherman Ave

Newark, NJ 07114

Last Sale Date
Nov 19, 1998

Property Information

Block2760
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,500
39%
Improvement Value:$362,900
61%
Total Assessment$592,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,529+2.0%
2024$22,085-0.2%
2023$22,120-1.7%
2022$22,511+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 4990, Page 193