Skip to content

276-284 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Oct 14, 2014

Property Information

Block3520
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
40%
Improvement Value:$363,500
60%
Total Assessment$602,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,913+2.0%
2024$22,461-0.2%
2023$22,497-1.7%
2022$22,895+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

DeedBook 12520, Page 8166

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5150, Page 393

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4893, Page 132