Skip to content

207 Sherman Ave

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2017

Property Information

Block2777
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
93%
Improvement Value:$1,700
7%
Total Assessment$23,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$905+2.0%
2024$887-0.2%
2023$889-1.7%
2022$904+1.0%
Property History

No events match the selected filters.