Skip to content

220 Sherman AveNewark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 1999

Property Information

Block2775
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,500
85%
Improvement Value:$3,800
15%
Total Assessment$25,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$962+2.0%
2024$943-0.2%
2023$945-1.7%
2022$961+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$15,000

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5404, Page 855

Property Sale

Sale
$12,600
DeedBook 5012, Page 775