Skip to content

124-130 Poinier St

Newark, NJ 07114

Last Sale Date
Apr 7, 1997

Property Information

Block2780
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$301,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1999$21,784+4.4%
1998$20,862+5.7%
1997$19,730+1.3%
1996$19,483+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5058, Page 774

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 4532, Page 705